Natalia Załuska - Promenada

Natalia Załuska - Promenada
Natalia Załuska - Promenada
Natalia Załuska - Promenada
Natalia Załuska - Promenada

Wernisaż: 26.11.2022, godz. 14.00-19.00
Czas trwania wystawy: 26.11.2022-14.01.2023„Promenada”, trzecia indywidualna wystawa Natalii Załuskiej w Le Guern, obejmuje najnowsze prace malarskie, przygotowane przez artystkę z myślą o wnętrzu galerii. Podstawę procesu twórczego Załuskiej stanowią zazwyczaj wzajemne relacje geometrycznych form. Powstają one kolejno w myśli, na papierze oraz podczas nakładania kolejnych warstw charakterystycznego dla artystki kolażu. Tym razem, wychodząc poza ramy własnej metody, artystka skupiła się na konkretnej inspiracji przestrzennej.

Po okresie wielobarwnych, dwustronnych obrazów Natalia Załuska powraca do wcześniejszych, stonowanych motywów. Delikatne kompozycje o subtelnej kolorystyce, zarysowują także nowe ścieżki poszukiwań artystycznych. Po raz pierwszy pojawia się obraz o poziomej orientacji, a kompozycje opierają się o łuk czy kształty koliste. Równie uważnie co układy kompozycyjne prac artystka planuje ich prezentację we wnętrzu galerii. Na wystawie swoją artystyczną interwencją objęła także podłogę galerii, rozwijając dialog przestrzeni obrazu z wnętrzem.

Inaczej niż ściany, podłoga w galeriach i muzeach rzadko staje się materią wystawy. Wymaga się od niej przede wszystkim neutralności. Tytuł wystawy nawiązuje natomiast do niemal rytualnej czynności przechadzania się od obrazu do obrazu, która wpisana jest w większość prezentacji sztuki. Natalia Załuska, ingerując we wnętrze galerii połączyła ze sobą dwa obszary. Przestrzeń zamknięta w obrazie staje się niejako odbiciem tej otaczającej i odwrotnie. Otwiera się możliwość trójwymiarowego doświadczania malarstwa, spaceru nie tylko od do i pomiędzy obrazami, ale także wewnątrz układu zakomponowanego przez artystkę.
Dokumenty PDF: Natalia Zaluska Blizej, dalej Ewa Borysiewicz