Joanna Borkowska - Na krawędzi



Joana Borkowska, Frequencies Red, 2013, olej, zlote pigmenty, plotno, 140 x 100 cm
Galeria Le Guern przedstawia wystawę indywidualną malarstwa Joanny Borkowskiej "Na krawędzi". Tytuł wystawy odnosi się do najnowszego cyklu prac artystki, wchodzącego w skład większego projektu pt. "Horyzont Zdarzeń", przygotowywanego dla Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Na wystawie będzie można obejrzeć wybór prac dużego i małego formatu, niepokazywanych wcześniej w Warszawie, stworzonych w ciągu ostatnich pięciu lat. Prace wyróżniają się unikalną fakturą i barwą, intrygującą ze względu na grę światła na płaszczyźnie obrazu. Wydaje się, że artystka w swojej wizji wszechświata niejako oscyluje na krawędzi tego co widzialne i niewidzialne, świadome i podświadome. Warto przywołać fragment eseju Andrzeja Wajsa "Promieniowanie Tła", w którym autor dokonuje filozoficznej i naukowej analizy dzieł artystki:
"Malarską aplikacją fenomenu zakłócenia odbioru fali radiowej przez energię promieniowania reliktowego są Częstotliwości, najciekawszy zapewne z cyklów Joanny Borkowskiej. To szczególnego rodzaju intuicyjnie konstruowane diagramy częstotliwości fali radiowej, rozpisane na interwały barwne, od bieli i szarości po jaskrawą czerwień. Trudno o lepszą egzemplifikację radiacji kosmicznej o częstotliwości radiowej. Te obrazy niemal „słychać”, co mutatis mutandis da się powiedzieć o wszystkich chyba pracach artystki. Jej twórczość wychodzi od intymnego doświadczenia niebytu jako punktu, mieszczącego w sobie całą potencjalność widzialnego, słyszalnego i dotykalnego świata. Dlatego sztukę malowania rozumie ona jako skupianie wszystkich tych manifestacji w jednym akcie kreacji artystycznej. Ekstatyczność, może niekiedy nawet egzaltacja, poddane są tu surowej kurateli, nie dostarczając alibi dla metafizycznych ekstrawagancji. Stąd wrażenie, że na obrazach tych nic się nie dzieje. Dopiero, gdy poddamy je próbie zmiennego oświetlenia, modyfikując perspektywę patrzenia, gdy zagłębimy się w ich odsłaniającą się powoli fakturalność, dostrzeżemy uskok, przesunięcie i zerwanie."
Joanna Borkowska studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie Paul Valery w Montpellier. Tytuł doktora otrzymała w 2004 r. na UJ, gdzie w latach 2001-2007 wykładała m.in. historię myśli politycznej i stosunki międzynarodowe. Jej specjalizacją były ruchy dysydenckie, a w szczególności kataryzm. Od 2008 r. całkowicie poświęciła się malarstwu. Jej debiutem 2009 r. była wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Brała udział m.in. w Biennale we Florencji oraz Art Monaco'10 w Monte Carlo i Step'09 w Mediolanie. Swoje prace wystawiała w Zurychu, Madrycie, krakowskim CSW – Solvay, Muzeum w Koszalinie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Labirynt w Lublinie, BWA Jelenia Góra, Galerii Sztuki Współczesnej w Legnicy oraz w BWA Zielona Góra. Kolejne solowe wystawy Joanny Borkowskiej odbędą się w marcu w Galerii Sztuki Współczesnej Miejsce 44 w Świnoujściu, w maju w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W czerwcu artystka wyjedzie na rezydencję Art Omi w Nowym Jorku.