Andrzej Karmasz – Hybrydy

Andrzej Karmasz – Hybrydy
Andrzej Karmasz – Hybrydy
Andrzej Karmasz – Hybrydy
Andrzej Karmasz – Hybrydy
Andrzej Karmasz – Hybrydy

Andrzej Karmasz zajmuje się fotografią i malarstwem. W cyklu „Hybrydy” Artysta wciela się w różne tożsamości kulturowe. Oglądamy go w kostiumie gejszy, w rytualnym stroju w roli Chinki, ucharakteryzowanego na Maoryske z rytualnym tatuażem Moku.

Jego transformacje poprzedzone są wnikliwymi studiami kultur, obyczajów, codziennych zachowań i rytuałów. Od roku artysta studiuje w Japonii i podróżuje po Chinach. Sam na sobie doświadcza możliwości i ograniczeń kulturowej asymilacji. Na ile inscenizowane przed kamerą sztuczne osobowości są tylko maską, na ile zaś można mówić o identyfikacji z wykreowanym wizerunkiem. Sam artysta mówi o poczuciu „rozszczepienia etnicznego”.

Karmasz najczęściej przybiera role kobiece, maskaradowy wymiar tożsamości w jego metamorfozach dotyczy również relacji płci i przekraczania ich podziałów. Seksualny kamuflaż to praktyki artystów tyleż zafascynowanych odwiecznym mitem Androgyne, co bardziej radykalne strategie artystycznych transgresji, znane z transseksualnych manifestacji twórców XX - wiecznej awangardy.
Wizerunkom Karmasza nie sposób odmówić narcystycznego zapatrzenia w siebie, ale ważniejsze jest doświadczenie własnej tożsamości oglądanej w różnych odbiciach i odgrywanej w różnych rolach.

Andrzej Karmasz ur.1976 w Gdańsku. Studia w ASP w Gdańsku (1997-2003). Dyplom w pracowni prof. Hugona Laseckiego.


Dokumenty PDF: Prasa